Data Loader – co to jest?

Trailhead NewsData Loader – co to jest?

Data Loader – co to jest?

Data Loader to nic innego jak aplikacja kliencka, która służy do masowego importu czy eksportu danych. Używana jest również do dodawania, aktualizowania i usuwania salesforcowcyh rekordów. 

Co to dokładnie jest?

W skrócie możemy powiedzieć, że jest to specjalne oprogramowane, które odpowiada za ładowanie czy wyciąganie dużej ilości danych z Salesforce. Popatrzmy na to z perspektywy biznesowej (pomińmy teraz aspekt integracji). Często pojawia się potrzeba pobrania zestawu danych z jednego miejsca i przeniesie go do innego. Można to zrobić ręcznie, lecz przy tysiącach rekordów trwałoby to bardzo długo, nie wspominając o sporym zagrożeniu jakim są pomyłki przy ręcznym wprowadzaniu. Dlatego takie narzędzia jak Data Loader pozwalają zautomatyzować takie zadania. 

Niezależnie od tego, czy jesteś już administratorem Salesforce, czy dopiero się wdrażasz, zrozumienie tego zagadnienia jest cenną wiedzą. Data Loader może m.in. przenosić dane klientów z jednego systemu do drugiego, masowo przesyłać nowe dane, eksportować rekordy do kopii zapasowej czy przenosić do innego systemu. 

Jest to aplikacja kliencka – a oznacza to, że użytkownicy muszą początkowo pobrać oraz zainstalować taką aplikację. 

Dwa sposoby używania Data Loadera

Interfejs użytkownika jest prostszą formą, w szczególności dla początkujących administratorów. W tej opcji należy określić parametry konfiguracyjne, przygotować plik CSV oraz zdefiniować mapowanie pól z pliku CSV na nazwy pól w Salesforce. 

Istnieje druga opcja – poprzez wiersz poleceń (command line), ale tylko na Windowsie. Podobnie jak wyżej należy określić konfigurację, mapowania itp. Ale dzięki wierszowi poleceń możemy skonfigurować Data Loader do automatycznego procesu (np. automatyczne ładowanie plików w zależności od kryteriów które zdefiniujemy). 

Główne cechy Data Loader

  • Łatwy interfejs do załadownia danych. 
  • Wsparcie przy dużej ilości danych – aż do 5 milionów rekordów
  • drag-and-drop podczas mapowania pól
  • wsparcie dla wszystkich obiektów – zarówno standardowych jak i customowych
  • Po skończonym imporcie logowanie rezultatów w pliku CSV. Powstają 2 pliki logów: success oraz error 
  • support dla Windows oraz Mac

Data Loader to nie jest jedyne narzędzie...

W AppExchange – dla przypomnienia oficjalny sklep z aplikacjami Salesforce, znajduje się wiele różnych aplikacji. 

W naszym artykule skupmy się na 3 najważniejszych, najpopularniejszych, ale przede wszystkich proponowanych i autoryzowanych przez Salesforce. 

Mamy zatem:

  • Salesforce Data Import Wizard
  • Salesforce Data Loader
  • Dataloader.io

Teraz pojawia się pytanie, kiedy którego użyć. 

Salesforce Data Import Wizard

Jest to wbudowane narzędzie w samym Salesforce, a więc nie musisz niczego instalować. Ma niestety ograniczenia. 

Jak sama nazwa służy on do importu. Załadować można maksymalnie 50 000 rekordów. Niestety nie wszystkie rekordy są wspierane przez kreator. Dodatkowo obiekt musi mieć mniej niż 50 pól a dane nie obejmują złożonych mapowań. 

Podsumowując jeśli chcesz zaimportować małą ilość rekordów przy prostym modelu danych bez potrzeby instalowania oprogramowania, to w zupełności Data Import Wizard wystarczy. 

Salesforce Data Loader

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jest to aplikacja kliencka, którą musisz zainstalować na swoim komputerze. Dzięki temu ma sporo możliwości. Możesz załadować aż 5 milionów rekordów. Jeśli istnieje potrzeba importu większej ilości pliki trzeba dzielić na mniejsze, albo trzeba poszukać innej aplikacji, która jest dostępna na AppExchange. 

Plusem Data Loader jest fakt, że obsługuje on wszystkie obiekty i nie ma ograniczeń jak w przypadku Data Import Wizard. Dodatkowo można aktulizować dane przy złożonym mapowaniu pól. Narzędzie to służy nie tylko do importu, a także istnieje możliwość np. eksporotwania danych w celu wykonania kopii zapasowej. 

Dataloader.io

Jest to narzędzie opracowane przez Mulesoft. W porównaniu do poprzednika, gdzie mieliśmy aplikację kliencką, to dataloader.io jest w 100% oparty na chmurze i dostępy przez przeglądarkę. Ma te same funkcjonalności co Data Loader, ale również znajduje się kila dodatkowych. Istnieje tutaj możliwość planowania zadań, czy możliwość automatycznego znajdowania rekordów nadrzędnych na podstawie tekstu, a nie identyfikatora. 

Niestety, rozwiązanie to ma swoje limity jeśli chodzi o przetwarzanie rekordów 10 000/miesiąc. Mowa tutaj o darmowej opcji. Istnieją opcje, które umożliwiają zwiększenie ich do 100 tys, a nawet bez limitów, ale wiąże się to z opłatami miesięcznymi rzędu $99 czy w przypadku tej drugiej $299 per użytkownik. 

Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search