Wtyczki Salesforce do Chrome

TechnicznieWtyczki Salesforce do Chrome

Wtyczki Salesforce do Chrome

Google Chrome jest obecnie najpopularniejszą przeglądarką internetową, korzysta z niej dużo ponad połowa użytkowników internetu. Funkcjonalność Chrome’a (a także kilku innych przeglądarek opartych o Chromium – Opery, Edge’a, Vivaldi, Brave…) można rozbudować za pomocą rozszerzeń, których liczba wynosi obecnie niemal 200’000. Osoby pracujace z Salesforce’m również mają do dyspozycji dodatki, ułatwiające codziennie zadania. Tutaj chciałbym przedstawić pięć, bez których nie wyobrażam sobie pracy.

Salesforce Organizer

Prawdziwy kombajn z mnóstwem przydatnych funkcji. Możemy zapisać loginy i hasła do orgów, z których korzystamy i następnie logować się do nich jednym kliknięciem. Równie łatwe i szybkie jest otwieranie konsoli deweloperskiej oraz odpalanie orga w oknie incognito, przydatne kiedy chcemy szybko przelogować się na innego użytkownika.

W drugiej zakładce mamy listę orgów, do których jesteśmy aktualnie zalogowani. Przydatne, kiedy należymy do osób, które dostają szału, gdy mają otwarte więcej niż 10 zakładek w przeglądarce.

Inne opcje tego rozszerzenia to np. Formula Enhanced Editor, dzięki czemu praca z formułami jest efektywniejsza, ChangeSet Helper, ułatwiający deployment za pomocą changesetów, liczne skróty klawiaturowe przyspieszające korzystanie z Setupu.

Można wykupić płatną wersję, która nie wyświetla reklam oraz pozwala na zapamiętanie większej ilości orgów.

Maven Tools

Rozszerzenie zbierające w jednym miejscu ficzery standardowo dostępne z poziomu orga, ale poprawiające korzystanie z nich. I tak mamy między innymi:

Query Editor – edytor zapytań SOQL, z możliwością otwarcia wielu kart i szybkiego przełączania się między poszczególnymi zapytaniami. Podpowiada nazwy pól i obiektów.

Debug Logs – wyświetla logi systemowe, nie skraca długich linii tak, jak to się dzieje w standardzie.

Object Details – wyświetla szczegółowe informacje o wszystkich polach na wybranym obiekcie.

I kilka innych bardzo przydatnych funkcji.

Salesforce advanced Code searcher

Bardzo przydatne rozszerzenie dla tych, którzy piszą kod. Możemy szybko sprawdzić pokrycie kodu testami jednostkowymi, odpalić statyczną analizę kodu (Apex PMD, Lightning Linter) ale chyba najbardziej przydatna jest możliwość edycji kodu komponentów LWC z poziomu przeglądarki. Standardowa konsola deweloperska tego nie potrafi!

Salesforce Colored Favicons

Niezastąpione kiedy pracujemy na kilku orgach naraz (czyli właściwie zawsze), każdy org jest oznaczony innym kolorem favikonki.

Salesforce Inspector

Dodaje łatwy dostęp do metadanych z poziomu Salesforce UI. Szybko sprawdzimy wszystkie pola obiektu (wraz z ich wartościami dla konkretnego rekordu), przejrzymy endpointy restowych API, skontrolujemy limity na orgu a nawet pobierzemy metadane na swój komputer.

https://chrome.google.com/webstore/detail/salesforce-inspector/aodjmnfhjibkcdimpodiifdjnnncaafh

Salesforce Show API Name

Jedno kliknięcie i obok labelek z nazwami pól pojawiają się także ich API name’y.

Wszystkich Salesforce’owych rozszerzeń jest w Chrome Web Store całe mnóstwo – zachęcam do odkrywania i testowania.

Autor

Maciej Król

Salesforce Developer
Type at least 1 character to search