Zrozumienie architektury Salesforce

AdminZrozumienie architektury Salesforce

Zrozumienie architektury Salesforce

Wiesz już, że możesz korzystać z Salesforce, aby dostarczyć wysoce spersonalizowane doświadczenia swoim klientom, pracownikom i partnerom. Możesz to zrobić bez pisania dużo (lub wcale) kodu i możesz to zrobić szybko.

Czym jest architektura Salesforce?

Wszystko zaczyna się od architektury.

Zanim zamkniesz to okno w panice, próbując uniknąć nauki na co wydaje się nudny temat, uspokój się. Uczenie się o architekturze Salesforce jest dość interesujące, a zrozumienie jej ułatwia pracę z platformą.

Kiedy myślisz o architekturze Salesforce, wyobraź sobie serię warstw, które znajdują się jeden na drugim. Czasami warto myśleć o tym jako o torcie, ponieważ tort jest pyszny i sprawia, że wszystko jest lepsze.

https://trailhead.salesforce.com/content/learn/modules/starting_force_com/starting_understanding_arch?trailmix_creator_id=strailhead&trailmix_slug=build-your-admin-career-on-salesforce

Jest tu dużo do przemyślenia, ale skupmy się na najważniejszych punktach. Dowiesz się więcej o każdym z nich w tej jednostce.

    • Salesforce to firma chmurowa. Wszystko, co oferuje, znajduje się w zaufanej, wielojęzycznej chmurze.
    • Platforma Salesforce jest podstawą usług. Jest napędzana przez metadane i składa się z różnych części, takich jak usługi danych, sztuczna inteligencja i rozbudowane interfejsy API do rozwoju.
    • Wszystkie aplikacje znajdują się na platformie. Gotowe oferty, takie jak Sales Cloud i Marketing Cloud, wraz z aplikacjami, które tworzysz przy użyciu platformy, mają spójną, potężną funkcjonalność.
    • Wszystko jest zintegrowane. Technologie platformowe, takie jak analityka predykcyjna i ramy programistyczne, są wbudowane we wszystko, co Salesforce oferuje i wszystko, co budujesz. 

W tekście tym znajduje się kilka terminów, które są szczególnie ważne do zrozumienia: zaufanie, wielojęzyczność, metadane i interfejs API.

Dlaczego zaufać chmurze?

W Salesforce zaufanie ma najwyższy priorytet. Nie tylko przechowujesz swoje wrażliwe dane w swojej organizacji, ale także budujesz funkcjonalność kluczową dla sukcesu Twojej firmy na platformie. Odpowiedzialność Salesforca za zachowanie bezpieczeństwa Twoich danych i funkcji nie jest dla Salesforce sprawą lekceważoną, dlatego Salesforce zawsze jest transparentny wobec ich usług.

Witryna trust.salesforce.com to niezbędne źródło informacji. Możesz z niej korzystać, aby sprawdzić dane dotyczące wydajności i uzyskać więcej informacji na temat zabezpieczenia Twoich danych. Pokazuje także wszelkie planowane prace konserwacyjne, które będziemy wykonywać, a które mogą wpłynąć na dostęp do Salesforce.

https://trust.salesforce.com/

Współdzielenie to troska w wielodostępnej chmurze

Tak naprawdę Salesforce jest zorganizowany bardziej jak budynek z mieszkaniami. Twoja firma ma swoją własną przestrzeń w chmurze, ale masz też wszelkiego rodzaju sąsiadów, od małych rodzinnych firm po międzynarodowe korporacje.

Ten pomysł to wielodostępność. Wielodostępność to świetne słowo, które sprawi, że będziesz brzmieć mądrze na przyjęciach, ale tak naprawdę oznacza tylko współdzielenie zasobów. Salesforce dostarcza podstawowy zestaw usług dla wszystkich klientów w wielodostępnej chmurze. Bez względu na wielkość Twojego biznesu, masz dostęp do tej samej mocy obliczeniowej, przechowywania danych i podstawowych funkcji.

Zaufanie i wielodostępność idą w parze. Pomimo tego, że dzielisz przestrzeń z innymi firmami, możesz ufać Salesforce w kwestii bezpieczeństwa Twoich danych. Możesz także ufać, że otrzymujesz najnowsze i najbardziej zaawansowane funkcje dzięki automatycznym, bezproblemowym aktualizacjom trzy razy w roku. Ponieważ Salesforce jest usługą w chmurze, nigdy nie musisz instalować nowych funkcji ani martwić się o sprzęt komputerowy. Wszystko to jest możliwe dzięki wielodostępności.

Magia metadanych

Mówiąc prosto, metadane to dane o danych. Poczekaj. To dość abstrakcyjne, prawda? Kiedy mówimy o danych o danych, mamy na myśli powłoki, które przechowują treść związaną z dowolnymi informacjami, które chcesz zbierać w swojej organizacji Salesforce.

Pomyślmy o obiekcie jakim jest Nieruchomość. Kiedy nasi przyjaciele z DreamHouse korzystają z Salesforce, wprowadzają i przeglądają dane dotyczące nieruchomości. Na przykład, nieruchomość może być zlokalizowana w Bostonie, kosztować 500 000 dolarów i mieć 3 sypialnie.

Wyobraź sobie teraz, że w tym rekordzie Nieruchomości usuwasz Boston, 500 000 dolarów i liczbę 3 jako ilość sypialni. Co Ci pozostaje? Zostaje Ci obiekt Nieruchomość wraz ze wszystkimi pustymi polami, takimi jak pole adresu, pole ceny i pole liczby sypialni. Te pola to metadane.

Teraz pomyślmy o metadanych w szerszym kontekście. Metadane to również układy stron, ustawienia zabezpieczeń i wszelkie inne dostosowania, które wprowadziłeś w strukturze swojej organizacji, zbierające lub wykorzystujące dane Twojej organizacji.

Wszystkie te standardowe i niestandardowe konfiguracje, funkcje i kod w Twojej organizacji to metadane. Częściowo dlatego możesz tak szybko działać na platformie, że Salesforce wie, jak przechowywać i udostępniać Ci te metadane natychmiast po ich utworzeniu. Ponieważ metadane nadają strukturę Twojej organizacji, pomagają Ci zdecydować, czy wprowadzić cenę czy liczbę, mogą odwołać się do adresu za pomocą geolokalizacji na mapie lub zbierać informacje o kontakcie, który może być powiązany z wieloma obiektami.

API

Interfejs programowania aplikacji (API) pozwala różnym częściom oprogramowania na łączenie się ze sobą i wymianę informacji.

Jeśli brzmi to dość abstrakcyjnie, rzut oka na komputer, na którym pracujesz teraz, może pomóc. Prawdopodobnie znajdziesz w nim serię portów o różnych kształtach i rozmiarach, które obsługują różne rodzaje połączeń. Są one jak sprzętowa wersja API. Nie musisz wiedzieć, jak działa port USB. Wszystko, co musisz zrozumieć, to że podłączając telefon do portu USB, przekazuje on informacje do komputera.

API jest podobne. Bez znajomości szczegółów możesz łączyć swoje aplikacje z innymi aplikacjami lub systemami oprogramowania. Technologia stojąca za tym dba o konkretne aspekty przekazywania informacji w systemie.

Więc co to ma wspólnego z Salesforce?

Wcześniej rozmawialiśmy o bazie danych. Gdy dodajesz niestandardowy obiekt lub pole, platforma automatycznie tworzy nazwę API, która służy jako punkt dostępu pomiędzy Twoją organizacją a bazą danych. Salesforce używa tej nazwy API, aby pobrać metadane i dane, których szukasz.

Na przykład możemy użyć pola Nazwisko kontaktu w wielu miejscach, takich jak aplikacja mobilna Salesforce, niestandardowa strona czy nawet szablon e-mail. Wszystko to jest możliwe dzięki nazwie API.

https://trailhead.salesforce.com/content/learn/modules/starting_force_com/starting_understanding_arch?trailmix_creator_id=strailhead&trailmix_slug=build-your-admin-career-on-salesforce

Istotą mocy API jest to, że wszystkie Twoje dane i metadane są włączone do API. Może się to teraz nie wydawać dużym osiągnięciem, ale API daje Salesforce ogromną elastyczność. Pozwala to wyjść poza tradycyjne pojęcie oprogramowania biznesowego i tworzyć unikalne i kreatywne rozwiązania dla Twojej firmy. 

https://trailhead.salesforce.com/content/learn/modules/starting_force_com/starting_understanding_arch?trailmix_creator_id=strailhead&trailmix_slug=build-your-admin-career-on-salesforce
Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search