Co warto wiedzieć o podwyżkach cen w Salesforce?

Salesforce NewsCo warto wiedzieć o podwyżkach cen w Salesforce?

Co warto wiedzieć o podwyżkach cen w Salesforce?

Od sierpnia 2023 Salesforce wprowadza zmiany w polityce cenowej. Skutkuje to wzrostem cen o 9% dla wielu oferowanych produktów. Zapowiedziane podwyżki cen obejmują takie usługi jak Sales Cloud, Service Cloud, Marketing Cloud, Industries i Tableau. Zobaczmy co to za zmiany i skąd się one biorą. 

Nowe ceny katalogowe

Wprowadzane zmiany wejdą w życie od 1 sierpnia 2023. Podwyżki cen obejmują różne wersje, a przykładowe wzrosty to:

    • Professional Edition, wzrost o 5 USD, z $75 do  $80
    • Enterprise Edition, wzrost o 15 USD, z $150 do $165
    • Unlimited Edition, wzrost o 30 USD, z $300 do $330 

Zmiany te mają dotyczyć nowych jak i obecnych klientów, którzy będą nabywali nowe produkty. Nie znamy niestety wszystkich cen. Salesforce nie ujawnił jaki będzie cennik dla takich produktów jak Industries, Marketing Cloud Engagement, CRM Analytics czy Tableau. Wskazano jedynie, że ceny te zostaną podniesione i dostosowane zgodnie z ogólnym średnim wzrostem cen. 

Sytuacja finansowa Salesforce

Żeby zrozumieć podwyżkę cen, przeanalizujmy obecną sytuację Salesforce. Przez ostatnie 7 lat Salesforce wykazywał wzrosty, generując ponad 35 miliardów dolarów zysku. Wynik ten potwierdza fakt atrakcyjności produktów Salesforce nie tylko dla istniejących, ale także dla nowych klientów. Wskaźnik finansowy to jedno, lecz o stabilności finansowej firmy świadczyć może m.in. rezerwa gotówki. A kwota ta jest pokaźna. Według danych finansowych Salesforce posiada około 20 miliardów dolarów rezerwy w gotówce. I tutaj nie chodzi tylko o stabilność finansową. Rezerwa ta pozwala na dalszy rozwój, inwestycje, badania i wsparcie klientów – a więc cały ekosystem Salesforce 360. 

Podwyżka cen uzasadniona?

Decyzja o podwyżkach cen Salesforce wynika z różnych czynników, takich jak rozwój produktów, inwestycje w badania i rozwój, globalny wzrost gospodarczy i inflacja. Salesforce stara się utrzymać konkurencyjność, dostarczając innowacyjne rozwiązania, co wymaga zasobów finansowych.

Owszem, podwyżka cen może wywołać niezadowolenie wśród klientów, lecz przede wszystkim należy pamiętać, że ostatnia podwyżka cen była 7 lat temu. Przez te kilka lat dużo się zmieniło. Salesforce wprowadził 22 nowe produkty i wiele różnych funkcjonalności. Wymaga to ogromnych badań i nakładów finansowych, chociażby ostatnie inwestycje w obszarze AI. Łącznie zainwestowano ponad 20 miliardów dolarów w badania i rozwój.

Warto uświadomić sobie jak zmieniła się gospodarka przez ostatnie 7 lat. Globalny wzrost PKB o 23,2%, inflacja wzrosłą o 20,6%. Wiąże się to ze znacznymi podwyżkami i wzrostem wynagrodzeń dla specjalistów Salesforce przez ostatnie 7 lat. 

Warto mieć na uwadze, jak działa konkurencja. Firmy świadczące usługi jak Salesforce, mam tu na myśli SaaS, średnio z roku na rok wprowadzają podwyżki o 4-5%. Dlatego w moim przekonaniu wprowadzenie 9% podwyżki po 7 latach, przy tak wielkich inwestycjach nie powinno budzić kontrowersji. 

Skutki dla klientów

Podwyżki cen Salesforce w 2023 roku będą miały różne skutki dla klientów korzystających z ich usług. Należy pamiętać, że podwyżki cen mogą wpływać na budżety i strategie biznesowe firm, zwłaszcza jeśli są związane z liczbą użytkowników korzystających z różnych edycji Salesforce.

Dla potencjalnych klientów, którzy rozważają wdrożenie Salesforce lub zakup nowych produktów, podwyżki cen mogą wpłynąć na podejmowanie decyzji. Firmy muszą dokładnie ocenić wartość dodaną, jaką oferuje Salesforce w porównaniu do innych dostawców na rynku oraz uwzględnić zmieniony aspekt cenowy. Korzyści i funkcjonalności oferowane przez Salesforce mogą przeważyć nad wzrostem kosztów pomimo podwyżek.

Warto pamiętać, że Salesforce jest liderem w dziedzinie rozwiązań CRM i posiada silną pozycję na rynku. Wysoka jakość produktów, ciągłe innowacje i wsparcie klientów są kluczowymi elementami oferty Salesforce. Mimo podwyżek cen korzystanie z ich usług może nadal  przyczyniać się do osiągania celów biznesowych.

Podsumowując

Podwyżki cen Salesforce w 2023 roku będą miały wpływ na klientów korzystających z ich usług. Ważne jest, aby być świadomym tych zmian i przygotować się na dostosowanie budżetów i strategii biznesowych. Biorąc pod uwagę znaczące inwestycje Salesforce w badania i rozwój, wartość dodaną dostarczaną przez platformę, wzrost płac, rozwój PKB i inflację, podwyżka cen wydaje się być uzasadniona. Wzrost cen pozwali Salesforce kontynuować swoje zaangażowanie w obszarze innowacji i nadal świadczyć usługi wysokiej jakości.

Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search