Analiza danych – a może to ścieżka dla Ciebie?

Trailhead NewsAnaliza danych – a może to ścieżka dla Ciebie?

Analiza danych – a może to ścieżka dla Ciebie?

Kiedyś mierzyliśmy się z problem braku danych i potrzebie ich pozyskiwania. Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Mamy wręcz nadmiar danych. Jest ich tak dużo, że wielu z nas nie wie co z nimi robić. Z drugiej strony nie są one odpowiednio wykorzystywane. Świadomość odpowiedniej analizy danych coraz częściej pojawia się u przedsiębiorców. Dlatego coraz częściej poszukiwani są specjaliści na rynku pracy. O kim mowa? O analitykach danych. 

Kim jest analityk danych?

W wielkim uproszczeniu osoby takie są odpowiedzialne za rozumienie informacji – skąd pochodzą, co oznaczają, czy są jakieś zależności między nimi. Mając tą wiedzę, porządkują je i odpowiednio przetwarzają i analizują. Często wizualizują je w postacie raportów i dashbordów. Dlaczego? Dzięki temu w skondensowany sposób wyniki ich pracy można przedstawić zarządowi czy decyzyjnym osobom, aby na podstawie zależności, korelacji czy trendów mogli podejmować ważne decyzje biznesowe. 

Czy każdy się nadaje?

Najlepszymi kandydatami na to stanowisko są osoby, które mają tzw. „skille analityczne”. Są to osoby związane z kierunkami ścisłymi, programowanie, ale także absolwenci statystyki, bankowości i podobnych kierunków. Niemniej jednak doświadczenie pokazuje, że również osoby z innych kierunków odnajdują się w tym zawodzie. 

Zatem co ich charakteryzuje? Na pewno ważnym czynnikiem jest bardzo duża dociekliwość, która bardzo przydaje się w zadaniach – dociekanie dlaczego takie a nie inne dane, skąd się biorą, z czego wynikają anomalie itp. Ważne jest posługiwanie się różnymi metodami i wyciąganie wniosków z analizy. W zrozumieniu danych ważne są umiejętności komunikacyjne (ale tak na prawdę w większość zawodów IT jest jest bardzo ważne). Potrzeba rozmowy z klientem, dopytania o dane, powiązanie z binznesem, procesami wewnętrznymi jest konieczna. Na pewno doświadczenie w Excelu pomoże takim osobom, które może kozystały z podstawywych funckjo analizy danych. 

Co ma Salesforce do analizy danych?

Ma i to bardzo dużo. Salesforce gromadzi bardzo dużych danych. które można analizować. 

Podstawowymi narzędziami do analizy w Service Cloud czy Sales Cloud są raporty i dashboardy. Korzystając tylko z tych narzędzi można wykonać bardzo wiele ciekawych analiz, które wpłyną na ważne decyzje biznesowe – czy to zwiększenie sprzedaży, poprawa jakości świadczonych usług czy inne. 

Niemniej jednak sercem i zaawansowanym narzędziem do analizy danych jest Tableau. Narzędzie, które zostało kupione przez Salesforce w 2019 r. 

Co to jest Tableau?

Tableau jest to narzędzie (przez niektórych uznawane jako jedno z najbardziej intuicyjnych) do analizy, wizualizacji czy prezentacji danych. Z jednej strony istnieje możliwość połączenie różnych źródeł danych – istnieje ponad 80 konektorów takich jak SAP, Oracle, MS SQL, R czy Excel. Z drugiej strony dzięki wbudowanemu trybowi LIVE istnieje możliwość analizy danych na bieżąco. 

Są przecież inne narzędzia...

Przychodzi na myśl stwierdzenie – przecież są inne narzędzia do analizy danych. Co zatem wyróżnia Tableau? Argumentów jest kilka. Jedni doceniają performance – czyli zdecydowanie szybsza analiza danych niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Można analizować setki milionów rekordów bez długiego oczekiwania. Jest to na pewno bardzo mocny argument – i zapewne niejedna osoba, która zajmowała się analizami może potwierdzić, że musiała uzbroić się w cierpliwość podczas oczekiwania na wyniki. Z drugiej strony możliwość łączenia bardzo wielu danych z różnych źródeł w jednym miejscu w bardzo szybki sposób – w tym również danych z Salesforce. Innymi argumentami jest łatwość obsługi. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy czy umiejętności w obsłudze. Dodatkowym argumentem jest fakt, że nie trzeba posiadać bardzo mocnego sprzętu, która „udźwignie” analizę danych. 

Nowa bezpłatna ścieżka do samodzielnej nauki

Dzielimy się z Wami tą informacją, ponieważ już dziś możesz zacząć rozwijać swoje umiejętności związane z analizą danych. Salesforce opublikował nową ścieżkę na Tralhead: Build Your Data Literacy. Dzięki tym modułom możesz zdobyć podstawowe umiejętności z korzystania danych. Dowiesz się jak dobrze zorganizować dane, zapoznasz się z tematami dotyczącymi agregacji i granularności danych, kończąc przez korelację i regresję. 

Co ważne, powyższa ścieżka nie wymaga wstępnej wiedzy czy zrobienia innych modułów. Trwa ona ok. 3 godzin. Nie jest to dużo materiału, ale dzięi temu możesz przekonać się, czy może jest to ścieżka dla Ciebie. 

https://trailhead.salesforce.com/content/learn/trails/build-your-data-literacy?_ga=2.247377997.839074564.1660393950-212719673.1660393950

Wersja trial za darmo

Jeśli zastanawiasz się nad możliwościami narzędzia, zachęcam do ściągnięcia wersji trail, dzięki której można poznać produkt bliżej. Więcej zagadnień i szczegółowe informacje znajdziesz na oficjalnej stronie Tableau. 

https://www.tableau.com/
Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search