Salesforce Code Builder – nowa era IDE?

TechnicznieSalesforce Code Builder – nowa era IDE?

Salesforce Code Builder – nowa era IDE?

Prawdopodobnie każdy z nas korzystał przynajmniej raz z DeveloperConsole. Jest to stary koncept Salesforca (przepraszam, za nadużycie słów) – środowisko programistyczne, którego można  używać do tworzenia, debugowania czy testowania aplikacji, które tworzymy na naszym orgu.

Dla administratorów, biznes analityków prawdopodobnie taka forma wystarcza. Nie jest to jednak dobre środowisko dla developerów (choć należy tu pokreślić, że można tam pisać proste aplikacje). Wymagania developerów ciągle rośną. 

Oficjalnym IDE, które Salesforce wspiera jest Visual Studio Code. Wiąże się to z instalacją, konfiguracją takiego środowiska na komputerze. Szczegółowy informacje jak to zrobić – dostępne są w module Trailhead

Praca z dowolnego miejsca

Salesforce promuje ideę „pracy z dowolnego miejsca”. Ważna jest elastyczność nie tylko jeśli chodzi o miejsce pracy jak i sposób pracy. I właśnie Salesforce wychodzi na przeciw, aby spełnić potrzebę zwiększenia elastyczności sposobu pracy dla deweloperów. 

Odpowiedzią na to jest nowoczesne, internetowe środowisko programistyczne dostosowane dla programistów Salesforce. Code Builder, bo o nim mowa, pozwala z korzystania w pełni funkcjonalnego IDE z poziomu przeglądarki internetowej!

Trochę o idei

Środowisko to jest obsługiwane przez AWS. Nie trzeba nic instalować ani konfigurować. Ma wiele funkcji IDE jak uzupełnianie kodu, refaktoryzacja, wsparcie dla języków i frameworków Salesforce. Wbudowana jest również integracja z GitHubem. 

Dodatkowym założeniem było oparcie Code Buildera o zestaw takich samych rozszerzeń jakie mamy w pakiecie Salesforce Extensions dla wspomnianego wcześniej Visual Studio Code. Więc przejść nie powinno być trudne dla osób, które na co dzień korzystają z Visual Studio. 

Wersja beta już dostępna

Instalacja i konfiguracja nie jest skomplikowana. Można go zainstalować na Developer Edition org. 

Należy na AppExchange skorzystać z aplikacji dostarczonej przez SalesforceLab – Code Builder (Beta) – link poniżej. Następnie po instalacji przypisać uprawnienia do swojego użytkownika dzięki któremu będziemy mieć dostęp do Code Builder. 

https://appexchange.salesforce.com/appxListingDetail?listingId=a0N3u00000Qsdi5EAB&_ga=2.152104953.1369565214.1660332956-1129166887.1646738629

Instrukcja do instalacji krok po kroku dostępna jest tutaj

Pamiętaj, że to wersja BETA

Salesforce testuje, weryfikuje i cały czas usprawnia to narzędzie. Z racji tego, że jest to wersja beta, ciągle w testach, licz się z konsekwencjami – m.in. utratą całego kodu czy skasowanie środowiska. Dlatego polecam skorzystanie i przetestowanie tego rozwiązania hobbystycznie. Tym bardziej, że wersja Beta dostępna będzie tylko przez 20 godzin na max. 30 dni. Poprzez udostępnienie wersji Beta twórcy liczą na uzyskanie pierwszych feedbacków od użytkowników. 

Strategią Salesforca jest nadal rozwijanie obecnego rozszerzenia do Visual Studio Code jak i coraz większa inwestycja w pracę nad wersją przeglądarkową.

Czy sprawdzi się to nowe rozwiązanie – zobaczymy. Zostaw komentarz i napisz co sądzisz o tym podejściu. 

Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search