Co, kiedy, jak – czyli o kolejności operacji przy zapisie

TechnicznieCo, kiedy, jak – czyli o kolejności operacji przy zapisie

Co, kiedy, jak – czyli o kolejności operacji przy zapisie

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co się dzieje po kliknięciu przycisku „Save”? 

Jak dobrze wiemy, Salesforce dostarcza wiele operacji, które możemy stosować na danych. Już na samym PageLayout możemy wskazać, które pola są obowiązkowe podczas zapisu rekordu. Mam również możliwość wprowadzenia różnego rodzaju reguł walidacji (np. wskazanie przedziału liczb, które możemy wprowadzić, czy wprowadzanie innych ograniczeń ze względu na wymagania biznesowe).  Jest ich zdecydowanie więcej. 

Część operacji na danych może być przetwarzana podczas workflow czy process buildera. Jeśli dodamy jeszcze np. możliwości jakie stoją przed developerami, którzy poprzez implementację triggerów robią także operacje na danych to zaczyna się wszystko komplikować. 

Salesforce wyszedł naprzeciw wszystkich ciekawskim i ostatnio opublikował dosyć ciekawy diagram na którym tłumaczy dokładnie co i kiedy po kolei dzieje się, gdy chcemy zapisać czy zaktualizować rekord. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich, aby mieć świadomość jak wykonywane są operacje, a co za tym idzie zwiększyć jakość proponowanych przez nas rozwiązań podczas implementacji i wdrożeń w naszych projektach.  

https://architect.salesforce.com/fundamentals/architecture-basics
Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search