Sandboxes vs. Scratch Orgs

TechnicznieSandboxes vs. Scratch Orgs

Sandboxes vs. Scratch Orgs

Najlepszą praktyką tworzenia i konfigurowania nowych rozwiązań jest zawsze budowanie i testowani ich poza środowiskiem produkcyjnym. Ale jakiego typu orgów należy użyć do developowania i testowania? Istnieją dwa podejścia sandboxy oraz scratch orgi. Często wśród adminów trwa debata jeśli chodzi o różnice między nimi i tego, kiedy ich używać. W tym poście przedstawimy krótki przegląd zarówno sandboxa, jak i scratch orga, które mogą pomóc w podjęciu decyzji, jakie podejście do programowania i testowania jest najlepsze dla Twojej organizacji.

Czym są sandboxy?

Sandboxy to kopie produkcji Salesforce, których można używać do programowania, testowania i szkolenia bez narażania danych i aplikacji , które są bezpośrednio na produkcji. Istnieją różne typy sanboxów i szablony, których możesz użyć w zależności od przypadku użycia. W tym poście nie będziemy omawiać wszystkich typów piaskownicy, więc zapoznaj się z tym artykułem na stronie salesforce , aby poznać wszystkie szczegóły. Sandboxy nie wygasają, więc dopóki będziesz z nich korzystać, pozostaną one aktywne.

Jednym z typów sandboxów, z której administratorzy Salesforce często korzystają do wdrażania, testowania i szkolenia, jest sandbox dla programistów. Developer sandbox to kopia metadanych Twojej produkcyjnej instancji Salesforce; przenoszą wszystkie metadane, wszystkie dostosowania, ale nie same dane. Są często używane do budowania i testowania w odizolowanym środowisku.

Czym są scratch orgi?

Z drugiej strony Scratch Orgi mają być krótkotrwałymi środowiskami używanymi specjalnie do developowania opartego na źródłach. Wyjaśnijmy, co to oznacza!

Środowiska te są to krótkotrwałe kopie Twoich orgów lub informacji, które mają być używane w określonym celu. Scratch Orgi wygasają — mają domyślny okres ważności wynoszący 7 dni i maksymalny czas życia wynoszący 30 dni — są więc środowiskiem krótkotrwałym. Ze względu na ten krótki okres wygaśnięcia, orgi generowane są jednorazowo i nie mają być długoterminowym domem dla jakichkolwiek dostosowań.

Scratch orgi są używane specjalnie do programowania source -driven. Source-driven development to nowoczesny sposób budowania zmian, który Salesforce przyjął na przestrzeni ostatnich 5-6 lat. Dzięki programowaniu opartemu na source drivem zapełniasz środowisko programistyczne (tj. swój scratch org) zewnętrznym źródłem, zamiast kopiować je z produkcji. Po wprowadzeniu zmian w scratch orgu należy je z powrotem zsynchronizować z systemem kontroli wersji (takim jak GitHub).

Obecnie scratch orgi można tworzyć za pomocą interfejsu wiersza poleceń ( CLI) . Chociaż może się to wydawać skomplikowane, istnieje wiele zasobów, które mogą pomóc, a nowe opcje deklaratywne są w drodze. Kierownik produktu Scratch org, Rohit Mehta, zachęca administratorów do bliższego przyjrzenia się organizacji scratch , ponieważ mogą one przyspieszyć realizację złożonych projektów.

 

Używanie sandboxów i scratch orgów

Salesforce nadal inwestuje w sandobxy i scratch orgi; a w zależności od Twojej firmy i przypadku użycia, sensowne może być użycie jednego lub drugiego — lub nawet kombinacji obu podczas tworzenia i testowania rozwiązań.

Jeśli obecnie używasz sandboxa do developowania i testowania, kontynuacja tego podejścia może być dla Ciebie najlepsza! Sandboxy są łatwiejsze do tworzenia i mogą być używane do programowania, testowania i szkolenia. Ponieważ nie wygasają, można ich używać przez długi czas.

Aby skutecznie wykorzystywać  scratch orgi, musisz stosować podejście programistyczne oparte na source-driven. Jeśli nie jest to coś, z czym ty i twoja firma jesteście zaznajomieni, sratch orgi mogą stanowić wyzwanie, szczególnie ze względu na 30-dniowy okres wygaśnięcia. Po wygaśnięciu sratch orgów danych nie można odzyskać. Budowanie rozwiązań w organizacji od podstaw, a następnie brak możliwości ich odzyskania po upływie 30 dni może być niezwykle zniechęcające. Takie podejście może przynieść korzyści: są w pełni konfigurowalne i mogą być używane w różnych wersji Salesforce z różnymi funkcjami i preferencjami, ale bardzo ważne jest również zrozumienie niektórych ograniczeń.

Źródła

Niniejszy artykuł stanowi tłumaczenie artykułu z dnia 04.04.2022 dostępnego na stronie internetowej pod adresem https://admin.salesforce.com/blog/2023/sandboxes-vs-scratch-orgs-and-how-to-use-them.
Wszelkie prawa do artykułu przysługują Salesforce, Inc. z siedzibą w San Francisco, USA.
Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search