Jak korzystamy z generatywnej AI?

Salesforce NewsJak korzystamy z generatywnej AI?

Jak korzystamy z generatywnej AI?

W dobie cyfrowej rewolucji, generatywna sztuczna inteligencja (AI) zyskuje na znaczeniu. Salesforce postanowił przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i opublikował badanie dotyczące użycia tej technologii.

Kto faktycznie korzysta z AI?

Badanie objęło ponad 4 000 osób z różnych zakątków świata: USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Indii. Zaskakujące wyniki pokazują, że niemal połowa respondentów miała styczność z generatywną AI. Co więcej, co trzecia osoba korzysta z niej codziennie. Z drugiej strony, połowa badanych nigdy nie miała okazji korzystać z tej technologii.

Portret "super-użytkownika" AI

Użytkownicy generatywnej AI to nie tylko entuzjaści technologii. To młode, zaangażowane osoby, które aktywnie korzystają z nowych rozwiązań i wierzą w ich potencjał. Aż 65% z nich to przedstawiciele pokoleń Millenials i Gen Z. Co ciekawe, 70% z nich korzysta z AI, a ponad połowa ufa jej w podejmowaniu ważnych decyzji.

Jak wykorzystujemy AI w codziennej pracy?

Generatywna AI nie służy tylko do zabawy. 75% użytkowników chciałoby wykorzystywać ją do automatyzacji zadań w miejscu pracy oraz w komunikacji służbowej. Wielu z nich widzi w niej narzędzie, które może uczynić ich pracę bardziej efektywną i przyjemną.

Dziś, AI pomaga nam w pracy na wiele sposobów, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Menedżerowie korzystają z narzędzi do analizy danych, które podpowiadają im, jakie decyzje podjąć. W komunikacji, chatboty i asystenci wirtualni obsługują zapytania klientów, kierując je tam, gdzie trzeba. W marketingu, AI analizuje zachowania użytkowników, pomagając tworzyć skrojone na miarę kampanie reklamowe. A w HR? AI przegląda CV kandydatów i dopasowuje je do odpowiednich ofert pracy. Krótko mówiąc, dzięki AI nasza praca staje się bardziej efektywna i nowoczesna. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze więcej takich udogodnień.

Dlaczego niektórzy unikają AI?

Osoby, które nie korzystają z generatywnej AI, często postrzegają ją jako coś obcego i nieosiągalnego. Aż 68% z nich to osoby z pokolenia Gen X lub Baby Boomers, które dorastały w czasach, gdy technologia nie była tak wszechobecna jak dzisiaj. Dla wielu z nich, AI jest czymś, co nie dotyczy ich bezpośrednio, coś, co jest zarezerwowane dla młodszych pokoleń lub specjalistów w dziedzinie technologii. Wielu z nich nie wie, jak AI może wpłynąć na ich życie codzienne, a 40% uważa, że technologia ta nie jest dla nich przydatna. Taka postawa może hamować adopcję AI w szerszym zakresie, co jest wyzwaniem dla firm i organizacji dążących do wdrażania nowych technologii w swoich działaniach.

Podsumowanie i perspektywy na przyszłość

Generatywna sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej popularna, ale wciąż wiele osób nie wie, jakie korzyści może przynieść jej użycie. Salesforce, obserwując te trendy, kontynuuje badania w tej dziedzinie, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze większej integracji AI w naszym codziennym życiu i biznesie.

 

Źródło: Salesforce

Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search