Wizje przyszłości pracy i AI według CEO Salesforce

Salesforce NewsWizje przyszłości pracy i AI według CEO Salesforce

Wizje przyszłości pracy i AI według CEO Salesforce

Marc Benioff, założyciel i CEO Salesforce, jest jednym z niewielu miliarderów-założycieli, którzy nadal kierują swoimi firmami po prawie ćwierćwieczu od ich założenia. W przeciwieństwie do Jeffa Bezosa z Amazona, Larry’ego Page’a z Google czy Reeda Hastingsa z Netflixa, Benioff nie planuje opuścić Salesforce, mimo że zgromadził fortunę na poziomie 8 miliardów dolarów.

W niedawnym wywiadzie dla Associated Press, Benioff podzielił się swoimi przemyśleniami na temat przyszłości technologii, pracy i roli sztucznej inteligencji (AI) w nadchodzących latach.

Czwarta fala technologii

Na pytanie o przyszłość technologii w kontekście zanikającej pandemii, Benioff stwierdził:

Gdy patrzę wstecz na 2019 rok, przeszliśmy przez trzy ogromne fale technologii: cloud computing, mobilność i media społecznościowe. Teraz wkraczamy w czwartą falę, która jest prawdopodobnie najważniejsza – AI. To nie tylko najważniejsza technologia naszych czasów, ale prawdopodobnie najważniejsza w historii. To będzie nowy świat technologii, równie fascynujący, jak wszystkie poprzednie razem wzięte.

https://www.salesforce.com/news/einstein-gpt-for-service-cloud/?collection=product-einstein-gpt

AI - narzędzie, które wymaga odpowiedzialności

Porównując rozwój AI do rozwijania bomb atomowych podczas II wojny światowej, Benioff podkreślił, że technologie same w sobie nie są ani dobre, ani złe – to, co robimy z nimi, ma znaczenie.

Nie chcemy momentu Hiroshima, aby zrozumieć, jak niebezpieczne jest AI. Chcemy zrozumieć ogromne konsekwencje technologii, z którą pracujemy. I to wymaga podejścia wielu interesariuszy – firm, rządów, organizacji pozarządowych i innych, aby ustalić wytyczne dla tej technologii.

Nowe możliwości AI

Benioff wyraził też swoje przemyślenia na temat ewolucji technologii, od generatywnego bota ChatGPT do „żywych” agentów multimodalnych, którzy mogą przechodzić od tekstu do mowy i wideo.

Przechodzimy z fazy generatywnego ChatGPT, która jest pierwszą fazą, do etapu, w którym mamy do czynienia z agentami, którzy są dość żywi, świadomi i zdolni do podejmowania tego rodzaju masowych działań. Potem przejdziemy do czegoś, co jest może bardziej wielozmysłowe, gdzie ci agenci będą bardziej świadomi nas, a my będziemy bardziej świadomi ich. Nikt z nas nie jest na to gotowy, ponieważ nikt z nas nie miał wcześniej takiego doświadczenia.

https://www.salesforce.com/news/frontier_0002_3/?collection=the-new-frontier-salesforce-ad-spot

Przyszłość pracy

W kontekście pracy zdalnej, której rozkwit przypadał na okres pandemii, Benioff stwierdził:
Wszyscy korzystamy z technologii, aby znaleźć więcej wolności w naszym życiu. Wróciliśmy do normalności, ale ludzie rzadziej chodzą do biura. I to się nie zmieni. Nigdy nie wrócimy do tego, jak było.

Benioff odniósł się również do zwolnień, do których doszło w wielu firmach technologicznych, w tym w Salesforce. Przyznał, że firmy były zbyt optymistyczne, w tym jego własna, co skutkowało koniecznością dokonania niechcianych korekt.

Pasja i przyszłość

Mimo wyzwań, z którymi przyszło mu się zmierzyć jako CEO Salesforce, Benioff wyraził entuzjazm dotyczący przyszłości technologii, a szczególnie sztucznej inteligencji.

Zastanawiam się nad swoją karierą każdego dnia, ale nigdy nie byłem bardziej podekscytowany przyszłością branży i możliwością pomocy wszystkim naszym klientom. Ta rewolucja technologiczna, która ma miejsce w dziedzinie sztucznej inteligencji, i znaczenie wprowadzenia zaufania do AI, to prawdziwe wezwanie do walki.”

Niniejszy artykuł stanowi streszczenie artykułu z dnia 24.07.2023 dostępnego na stronie Associated Press pod adresem https://apnews.com/article/salesforce-marc-benioff-artificial-intelligence-layoffs-pandemic-2c5c5f7f6daf50ddcae675b422aa745f. Wszelkie prawa do artykułu przysługują Associated Press.
Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search