Społeczności Trailblazer w Polsce

Salesforce w Polsce - społecznośćSpołeczności Trailblazer w Polsce

Społeczności Trailblazer w Polsce

Jak dobrze wiemy Salesforce stawia na tworzenie ekosystemu. Nie tylko o tym mówi, ale także aktywnie wspiera. Mamy wiele różnych możliwości i form. Organizowane są oficjalne wydarzenia Salesforce stacjonarne jak i online, istnieje platforma Trailhead,  Collaboration Groups, jak i Trailblazer Community Groups.

Co to jest Trailblazer Community Groups?

Siłą ekosystemu Salesforce jest społeczność. Na świecie istnieje tysiące Trailblazers, która z chęcią dzieli się wiedzą, doświadczeniem, czy tworzy inicjatywy. Formy są różne, w większości wirtualnie. Ale Salesforce zrobił krok dalej – postawił na budowanie relacji, nie tylko online, ale na żywo. Zaproponował stworzenie lokalnych grup, społeczności, które będą spotykały się w swoich miastach czy regionach. Zbudował do tego specjalną platformę trailblazercommunitygroups.com, gdzie w łatwy sposób można wyszukać grupy i nadchodzące spotkania w swoim regionie. Takie grupy istnieją też w Polsce. 

https://salesforce.vidyard.com/watch/P2GPzxrrMcm2pFzYHEQVfw

Różne typy społeczności

Każda społeczność Trailblazer Community Groups ma swój określony typ:

Salesforce User Group: Grupa zrzeszająca wszystkich członków Community, niezależnie od roli, w której dana grupa się specjalizuje, Cloudach czy obszarach technologicznych. 

Salesforce Admin Group: grupa zrzeszająca sympatyków obszarów administracyjnych, konfiguracyjnych Salesforce

Salesforce Developer Group: miłośnicy programowania

Salesforce Marketer Group: pasjonaci Marketing Cloud czy Pardot

Salesforce Nonprofit User Group: grupa wspierająca organizacje przy użyciu Nonprofit Cloud

Salesforce Higher Ed User Group: sympatycy Education Cloud

Salesforce Women In Tech Group: grupa dla Pań w ekosystemie Salesforce 

Chcesz być na bieżąco?

Nasza redakcja wspiera Trialblazer Commuities. Na naszej stornie głównej znajduje się sekcja „Trailblazer Communities w Polsce”, gdzie podlinkowane są wszystkie aktywne społeczności. Dodatkowo w sekcji „Wydarzenia” znajdziecie informacje o zbliżających się spotkaniach salesforsowych społeczności. 

Jakie mamy społeczności w Polsce?

Oficjalnie jest zarejestrowanych 10 społeczności Trailblazer Community Groups w 7 miastach. Niestety nie wszystkie z nich są aktywne. 

Kraków – Salesforce Developer Group

Lublin – Salesforce Developer Group

Łódź – Salesforce Developer Group, Salesforce Women in Tech Group

Poznań – Salesforce Admin Group, Salesforce Marketer Group

Sopot – Salesforce Developer Group

Warszawa – Salesforce Developer Group, Salesforce Marketer Group

Wrocław – Salesforce User Group

Założenie społeczności to nie problem...

Spośród 10 grup w Polsce, bardziej albo mniej aktywnie działa 6 z nich. Zbudowanie takiej społeczności nie jest łatwe. Często pojawia się zryw, zapał, aby coś zrobić, zbudować, lecz niestety brakuje mobilizacji do dalszego działania. Potwierdza to chociaż fakt, że jedna zakończyła swoją aktywność w 2020 r., a 3 grupy zostały zarejestrowane i do dziś nie odbyło się żadne spotkanie.

Zajrzyjmy do najaktywniejszych społeczności w Polsce i zobaczmy co u nich się dzieje. 

Warsaw - Salesforce Marketer Group (Marketing Cloud)

https://trailblazercommunitygroups.com/salesforce-marketer-group-marketing-cloud-warsaw-poland/

Liderem społeczności jest Maciej Dakowicz. Grupa została założona pod koniec 2021 r. Pierwsze spotkanie odbyło się 1 grudnia 2021. Spotkanie prowadzone są w formie hybrydowej. W Warszawie spotykają się w biurze Deloitte Digital’s HQ – Q22, Al. Jana Pawła II 22. 

Spotkania są nagrywane i dostępne na platfromie youtube: https://www.youtube.com/@sfmcwarsaw

Poznań - Salesforce Marketer Group (Marketing Cloud)

https://trailblazercommunitygroups.com/salesforce-marketer-group-marketing-cloud-poznan-poland/

Community zostało utworzone przez naszą polską MVP – Zuzannę Jarczyńską. Pierwsze spotkanie odbyło 27 czerwca 2019. Początkowo spotkania odbywały się w formie stacjonarnej. Od czasu pandemii przekształciły się w formę wirtualną, dzięki czemu spotkania są nagrywane i dostępne na youtube: https://www.youtube.com/@SalesforceMarketerGroup

Poznań - Salesforce Admin Group

https://trailblazercommunitygroups.com/salesforce-admin-group-poznan-poland/

Jest to najnowsza polska społeczność założoną prze Beatę Jurgielewicz. Pierwsze spotkanie odbyło się 7.09.2022 r. O grupie pisaliśmy w naszym artykule: Drugie spotkanie poznańskiej społeczności. Trailblazers spotykają się stacjonarnie w Poznaniu w Restauracji Brovaria, Stary Rynek 73-74. 

Wrocław - Salesforce User Group

https://trailblazercommunitygroups.com/salesforce-user-group-wroclaw-poland/

Społeczność została utworzona w marcu 2021 przez Katarzynę Furtak Łukasza Bujło. Spotykają się raz w miesiącu na wrocławskim rynku w Sztuce na Miejscu przy ul. Łaciarska 4. Mają własną maskotkę – wiewiórkę Nutz. Grupa może pochwalić się również zorganizowaniem salesforsowego ogólnopolskiego wydarzenia – CharITy Hackathon

Nie ma społeczności w Twoim mieście?

Jeśli jesteś odpowiednio zmotywowany, masz chęci, energię do działania oraz przestrzeń, aby stworzyć lokalną społeczność w Twoim mieście – super! Przed podjęciem decyzji zachęcamy do skontaktowania się z jednym z liderów aktywnych społeczności, który z pewnością podzieli się swoim doświadczeniem. Rozmowa taka pomoże podjąć ostateczną decyzję. Więcej informacji o tworzeniu społeczności znajduje się na oficjalnej stronie: https://trailblazercommunitygroups.com/become-a-group-leader/ 

Written by

Twórca portalu, lider społeczności Wrocław Trailblazer Community

Type at least 1 character to search